Oyun Grupları (1 – 3 yaş)

OYUN GRUPLARI

Oyun grupları (1-3 yaş)
Nisan Anaokulu bahçesi
Oyun, çocuğun olağan gündelik en önemli işidir. Bu etkinliğin içerisinde her şey yer alabilir. Bunların arasında şarkı söyleme, her türden hareket (yürüme, el çırpma, seksek, bedenin farklı yerleriyle oyunlar…) ses oyunları, dans, çeşitli müzik aletleriyle oyunlar da bulunur.
Oyun grupları anne baba ve çocuğun, çeşitli oyunlar aracılığıyla kendini ifade etmesi yolunda fırsatlar sunar. Böylece çocuğun, keşfetmeye, uygulamalar yapmaya, yaratıcılığa ulaşma, özgüveni geliştirme, işbirliği yapma ve iletişim kurma, algılama ve gözlem becerilerini geliştirme, duygularını ifade etmeye en önemli taklit ve tekrar için uygun ortam hazırlar. Materyallerin açık ve doğal olması dört temel duyu olan hareket, yaşam, denge, dokunma duyularının beslenmesi gereklidir.
Friedrich Schiller (1759-1805): Ona göre, “İnsan oynadığı sürece insandır”. Schiller’e göre insan, gerçek özgürlüğe ancak sanat yoluyla ulaşabilir. İnsan sanatla uğraşırken, kendini zamandan koparılmış gibi hisseder. Bu ise oyun oynarken zamanın nasıl geçtiğini fark etmeyişimize benzer. Biz, insanlığımızın burada, dış kuvvetlerin darbesine maruz kalmamış denecek kadar, saf ve tam olarak ortaya çıktığını anlarız.
Adres: Bamyacı Sokak No: 26 Kuzguncuk, İstanbul
“Nisan İmece Anaokulu” Waldorf pedagojisinden esinlenen anneler, babalar ve eğitmenler tarafından Kuzguncuk’ta sosyal bir proje olarak başlamıştır. Tüzel kişilik olarak “Nisan Eğitim Kooperatifi” kurulmuş ve okul MEB’e bağlı faaliyetlerine başlamıştır.
Anaokulunda uygulanan prensipler
Doğal ve biçimlendirilmemiş oyuncak ve materyaller kullanılır (Ahşap, Keçe, İpek ve Pamuk Kumaşlar vb.)
Eğitmenler Waldorf eğitici eğitimlerine devam etmektedir ve deneyimli Waldorf eğitmeni ve pedagoglarından mentörlük almaktadırlar.
Her mevsim bahçeye çıkarız, kötü hava yoktur kötü malzeme vardır. Mutlaka çizmelerinizi ve yağmurluk tulumlarınızı getirmeyi unutmayın.
Yuvada tüm yiyecekler biyodinamik ya da organik ve vejetaryendir
Temizlik malzemeleri ve esanslar biyodinamik ya da organiktir
Notlar
Ev çorabı ya da ayakkabısı getirmeyi unutmayın. Çocuklara “zorunlu” olmadıkça müdahale etmeyin, kendi kendilerine yapmaları ve oynamaları için zaman tanıyın.
Anne babalar için sanat etkinlikleri hazırladık çalışmaları eve götürmeyi unutmayın.
Kaynaklar
www.facebook.com/NisanImeceKindergarten
www.waldorftoday.com
www.egitimsanatidostlari.org