Waldorf

Doğa ve Toplum

Doğa insandan bir doğa varlığı yapar, toplum insanı yasalara uygun davranan biri, özgür bir varlık ancak insan kendisini özgür kıldığında oluşur. Dünyadaki sürecin tamamlanması ancak insan düşünce faaliyetiyle kavrayarak davrandığında özgürlükle sonuçlanacaktır.
Rudolf Steiner

Eğitmen

Her insanın içinde bir eğitmen vardır; ama bu eğitmen uyumaktadır, onun uyandırılması gerekir ve uyandırmak için en iyi araç sanattır.
Sanat geliştirildiğinde, eğitmeni kılavuzluk etmek istediği insana yaklaştırır…
Rudolf Steiner

Nisan Waldorf Girişimi 2015-2016 dönemi raporu

Kısaca Hikayemiz…
Çekmeköy’de 7 veli ve 10 çocukla başlayan yuvamız 2014 yılında Kuzguncuk’a taşındı. 2015 yılında yasallaşma sürecine başladık. 2015 bahar sonu yuvamız için uygun bir bina arayışına giriştik ve veliler ve öğretmenlerle birlikte eğitim kooperatifimizi kurduk. Eylül sonunda kira kontratımzı imzaladık. Binamızı uygun standartlara göre düzenleyerek yasallaşma için gerekli raporları hazırladık ve Kasım başında Milli Eğitim Müdürlüğü’ne başvurduk. Kasım sonu müfettişler gelerek binamızı control ettiler ve dosyamızı kabul ettiler böylece bakanlıktaki yasal süreç başlamış oldu. Bu esnada yeni binamıza taşındık. Aralık sonunda dosyamız Milli Eğitim tarafından onaylandı ve sonunda artık Milli Eğitim Bakanlığı‘na bağlı legal bir anaokulu olarak çalışıyoruz!
Şu anda…
Toplamda 21 çocuk olmak üzere iki tane yuva grubumuz iki tane yuva grubumuz var, üçüncü grubumuzu da baharda açmayı umuyoruz. Çocuklar hafta içi beş gün boyunca saat 09:00-16:00 arası yuvadalar. Yuva grupları dışında, daha küçük çocuklar için haftanın yedi günü oyun gruplarımız var, gelecekleri günü belirleyerek saat 10:00-12:00 arasında ebeveyn veya bakıcıları ile birlikte yuvada oluyorlar. Oyun grubuna gelen yaklaşık 30 tane çocuğumuz var.
Beş tane yuva eğitmenimiz, üç tane oyun grubu eğitmeniz ve bir de ilkokul öğretmenimiz var. Öğretmenlerimizden altı tanesi şu anda ESDD’nin düzenlediği Eğitmen Eğitimi seminerine devam ediyorlar. Sevgili ahçımız, hamarat temizlikçi ablamız ve tecrübeli marangozumuz gün boyunca samimiyetle ihtiyaçlarımız doğrultusunda bizi ve çocuklarımızı desteklemek için yanımızdalar. Hırvatistan’dan gelen Waldorf eğitimli baş öğretmenimiz Enita Nurkiç aynı zamanda bir euritmist, bu konuda kendimizi çok şanslı hissediyoruz. Şu anda annesini ziyaret ediyor ve kısa süre sonra aramıza dönecek. Müdürümüz Zülal Orun yuvamızın ve gelecekteki okulumuzun yasal kurucusu, elinden gelen her şekilde tıpkı bir anne gibi bizi her zaman destekliyor. Bu çalışmanın öncüsü de yüksek öngörü gücü ve insanları bir araya getirme yeteneği ile Ömer Özkan. Şu anda ilkokul binamızı aramaya başladık bile ve ilkokul öğretmenimiz de kendisini geliştirmek için yurt dışındaki okuları ziyaret ediyor.
Rudolf Steiner
Sevgiler…
Nisan imece Waldorf Girişimi
Kuzguncuk, Üsküdar, İstanbul